GAZİPAŞA’DA SU SEVİNCİ

 

Karasu Su Temini Projesi vatandaşın yüzünü güldürdü

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Gazipaşa İlçesi’nde yıllardır içme suyu sıkıntısı çeken bölgelerin suya kavuşmasını sağlayan Karasu Su Temini Projesi vatandaşların yüzünü güldürdü. Yıllardır hasretini çektikleri suyun musluklarından akmasıyla büyük sevinç yaşayan vatandaşlar Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ve projede emeği geçen tüm çalışanlara teşekkür etti.

Gazipaşa’nın Yeniköy ve Kızılgüney Mahallelerini içme suyu şebekesine kavuşturmak için 2019 yılında Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan Karasu Su Temini Projesi, büyük oranda tamamlanırken, pek çok hanenin bağlantıları yapılarak yayladan getirilen içme suyu musluklardan aktı.
YETKİLİLERE TEŞEKKÜR ETTİLER
Geçmişte yaşadıkları su sıkıntısını anlatan vatandaşlar eskiden suyu kendi sırtlarında veya hayvanlara yükleyerek zorluklar içinde evlerine taşıyabildiklerini anlattı. Yanı başlarındaki musluklardan temiz ve sağlıklı yayla suyunu kullanma imkânına kavuşan yöre ahalisi duygularını kelimelere dökerken tüm yetkililere teşekkür etti.
ÇEKTİKLERİ ZORLUKLARI ANLATTILAR
Önceden temiz suya ulaşmak için yaşadıkları sıkıntıları anlatan vatandaşlardan Mustafa Keş; “Burası suyun kıt olduğu bir memleket. Susuzluktan çok çektik. Derelerden getiriyorduk. Arabası olan arabasıyla, merkebi olan merkebiyle, gerektiğinde sırtımızda taşıyorduk” dedi. Yaşadıkları benzer sorunları anlatan Mustafa Toksöz ise sevincini şu sözlerle ifade etti: “Biz uzun zamandır susuzuz. Bu zamanda halen eşekle, katırla su getiren insanlar vardı. Önceden kadınlarımız sırtında su taşıyordu. 2019 yılında bile bu şekilde su taşıyanlar vardı. Tüm emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ederiz.”
MUHTARDAN BAŞKAN BÖCEK’E TEŞEKKÜR
Mahalleli adına konuşan Yeniköy Muhtarı Ali Arslan ise, “Emek veren herkese ayrı ayrı teşekkür ederim. Köyümüz şimdiye kadar su görmemişti. Şimdi 1400 rakımdan gelen yayla suyunu içmek nasip oldu. Artık bir eksiğimiz yok sayılır” diye konuştu.
6 SU DEPOSU HAZIR HALE GETİRİLDİ
İki mahalleyi suya kavuşturan, 8 milyon lira yatırım bedelli proje toplam 89 kilometrelik isale ve şebeke hattı imalatını içeriyor. Çalışmalar kapsamında 4 adedi Yeniköy, 2 adedi de Kızılgüney Mahallesi’nde olmak üzere toplam 6 adet içme suyu deposu ASAT tarafından bakım, onarım ve temizlikleri yapılarak hazır hale getirildi.

 

 

10 Aralık 2020 Perşembe, Antalya Büyükşehir Belediyesi