Büyükşehir’den Yaylaçavdır’a Kapalı Devre Sulama Sistemi

 

Seracılık yapabilecekler

Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü, Kaş’ın Yaylaçavdır Mahallesi’ne kapalı devre sulama sistemi yapıyor. Yaklaşık 1.5 milyon Lira yatırımla hayata geçen proje sayesinde kuru tarımdan sulu tarıma geçilerek sebzecilik, meyvecilik ve seracılık yapılabilecek. 
Büyükşehir Belediyesi’nin Antalya tarımına desteği sürüyor. ASAT, alt yapı yatırımlarının yanında yaptığı tarımsal sulama tesisleriyle çiftçinin yüzünü güldürmeye devam ediyor. Antalya’nın birçok ilçesinde tarımsal sulamada kapalı devre sistemlerini hayata geçiren ASAT, son olarak Kaş’ın Yaylaçavdır mahallesini bu hizmetle tanıştırıyor. Proje ile vatandaşların tarla ve bahçelerine kadar sulama suyu getiriliyor. Kapalı devre sulama sisteminin tamamlanmasıyla mahalledeki tarım şekli de değişecek. Daha önce kuru tarım yapan Yaylaçavdırlılar sulu tarıma geçerek sebzecilik, meyvecilik ve seracılık yapılabilecek. 
SULAMA SUYU ÇİFTÇİLERİN AYAĞINA GETİRİLİYOR
Dağlardaki kaynaktan alınan sulama suyu 24 kilometrelik boru hattı ile Yaylaçavdır’a kadar getirildi. Su burada 154 adet su çıkış vanası ile tek tek tarım arazilerine iletiliyor. Çiftçilerin ekinlerini sulamak için yanı başlarındaki vanayı açması yeterli olacak. Daha önce taşıma su ile bin bir zorlukla tarım yapan çiftçilerin yüzü gülecek. Sulama sorunu tarihe karışan çiftçilerin verim ve kazançları artacak. Yaklaşık 1.5 milyon liraya mal olacak yatırımın kısa sürede hizmete alınması hedefleniyor.

25 Aralık 2017, Pazartesi Antalya Büyükşehir Belediyesi