BÜYÜKŞEHİR’DEN DEMRE TARIMINA CAN VERECEK PROJE

 

Demre’ye kapalı devre sulama sistemi yapılıyor

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in tarıma desteği sürüyor. Demre’de 12 milyon liralık yatırımla kapalı devre sulama sistemi hayata geçiriliyor. Proje kapsamında Gürses, Davazlar, Yavu ve Kapaklı mahallelerinde 1263 dönümlük tarım arazisi modern sulama altyapısına kavuşacak.

Başkan Muhittin Böcek’in yerelden kalkınma hedefiyle tarım üreticisinin her zaman yanında olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, tarımda önde gelen ilçelerden Demre’de önemli bir yatırımın altına imza atıyor. Büyükşehir Belediyesi, ilçeye kapalı devre tarımsal sulama tesisi kazandırıyor. Başkan Böcek’in en kısa sürede bitirilmesi talimatını verdiği sulama tesisinin inşaatı hızla sürüyor. ASAT Genel Müdürü İbrahim Kurt, Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya ile birlikte sahadaki çalışmaları denetledi.
1263 DÖNÜM TARIM ARAZİSİ SULANACAK
12 milyon TL’ye mal olması beklenen projenin yüzde 75’i tamamlandı. Gürses, Davazlar, Yavu ve Kapaklı mahallelerine hizmet verecek olan proje kapsamında 3 adet terfi istasyonu ve yaklaşık 35 kilometrelik çeşitli çaplarda boru hattı imal ediliyor. Köşkerler Mahallesi’nden alınacak olan su, sistem sayesinde söz konusu mahallelerde 1263 dönümlük tarım arazisine ulaştırılacak. Bu sayede tarım arazileri modern bir sulama altyapısına kavuşacak.
VERİM ARTACAK
Kapalı devre sulama sistemi projesinden yaklaşık 500 çiftçi ailesinin yararlanması öngörülüyor. Çiftçiler arazilerini daha kolay ve modern bir yöntemle sulama imkânına sahip olacağından verim de artacak. Kapalı devre sulama sistemi sayesinde eski açık kanallar ile yapılan sulama faaliyetlerindeki buharlaşma ve sızmadan kaynaklanan su kayıplarının önüne geçilmesi ve kaynak israfının engellenmesi hedefleniyor.

17 Haziran 2020 Çarşamba, Antalya Büyükşehir Belediyesi