ANTALYA’DA SU MUSLUKTAN İÇİLİR

ANTALYA’DA SU MUSLUKTAN İÇİLİR
ASAT Genel Müdürlüğü Gazipaşa ilçesinin ve Antalya genelinin içme suyu ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Bu açıklama ile birlikte Antalya halkının musluklarından akan suyun sağlıklı ve güvenilir olduğunu, insanların gönül rahatlığı ile bu suyu kullanabileceğini belirten kurum yetkilileri konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdiler.
Kurum yetkilierinin aktardığına göre, Gazipaşa İlçesine verilen suyun tamamı Batı Toroslarda bulunan Sugözü kaynağından sağlanıyor. Bu kaynaktaki suyun kalitesi ve değeri ise yapılan incelemelerle tescilli. Kaynaktaki suyun iletkenliği 300 µs/cm, sertlik derecesi ise 16 Fr olarak kayıtlı. Bu değerlere sahip olan ve Gazipaşa ilçesinin tamamına ulaştırılan Sugözü kaynağının suyu Türkiye’nin en kaliteli sularından biri olarak biliniyor.
ASAT Genel Müdürlüğü ise il merkezi ve ilçelere sağladığı suyun düzenli olarak takip ve kontrollerinin yapıldığını, sadece bu konu ile ilgilenen birimleri ve görevli personeli ile bütün ölçümlerinin yapılarak Antalya halkına sunulduğunu her fırsatta vurguluyor. Kurumun açıklamasında şu bilgiler yer alıyor:
“Antalya Büyükşehir Belediyesi ASAT Genel Müdürlüğü olarak içme ve kullanma sularımızın tamamını yeraltı suyu ve kaynak sularından sağlamakta olup Antalya ili genelinde Halk Sağlığı Kurumu ile ortak belirlenen 242 noktadan 2014 yılından bu yana izleme faaliyetleri yürütülmektedir. Yıllık ortalama 6000 numune alınarak halkımıza verdiğimiz suyun kalitesi güvence altında tutulmaktadır. İzleme çalışmalarımız 2011 yılından itibaren TÜRKAK tarafından akredite olan laboratuvarımızda yürütülmektedir.
2018 yılında Gazipaşa ilçemizden 114 kimyasal ve mikrobiyolojik numune alınarak 4332 parametrede analizler gerçekleştirilmiş ve herhangi bir olumsuzluğa rastlanılmamıştır.
06.11.2018 tarihinde de alınan numunede de mikrobiyolojik anlamda temiz İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkındaki Yönetmeliğe uygundur.
Halkımız gönül rahatlığı ile şebeke suyunu içebilir.”