Alo 185

ALO ASAT 185 ÇAĞRI MERKEZİ

Çağrı Merkezimiz, ASAT Genel Müdürlüğü faaliyetleri ile ilgili olarak Antalya halkının ve abonelerimizin sorularına cevap vermek , şikayet ve taleplerine kayıt oluşturmak için 7 gün 24 saat hizmet vermektedir. 6360 sayılı Büyükşehir Yasasından sonra Genel Müdürlüğümüz sorumluluk alanı olan Antalya İli mülki sınırları içerisinden 185 numaralı telefon hattına yapılan tüm aramalar artık Çağrı Merkezimize gelmektedir. Alo ASAT 185 Çağrı Merkezine direk gelen tüm çağrıların görüşmeleri dijital ortamda kayıt altına alınmaktadır. Şehir dışından yapılan aramalarda 185 nolu telefona ulaşılamaz ise 310 12 00 nolu telefondan sesli yanıt sistemine aktarılır. Bu şekilde yapılan görüşmeler kayıt altına alınmamaktadır.

İlimizin tamamında meydana gelen temiz su arızalarından ve yeni imalatlar dan kaynaklı su kesintileri sistem üzerinden Çağrı Merkezimize iletilmektedir. Çağrı Merkezimiz ve dolayısıyla Çağrı Operatörlerimiz, İl genelinde devam etmekte olan tüm faaliyetlerden anlık olarak haberdar olmakta ve bu kesintisiz bilgi akışı vardiya düzeni içinde o faaliyetin bitimine kadar ilerleyen süre boyunca aktarılmaya devam etmektedir. Böylece Çağrı Merkezimizi arayan tüm vatandaşlarımıza doğru ve yeterli bilgi verilmesi mümkün olmaktadır.

İdaremiz faaliyet alanları ile ilgili yeni bir hizmet almak isteyen veya verilen hizmet ile ilgili bir sorun yaşadığını düşünen vatandaş ve abonelerimizin talepleri anında değerlendirilerek iş emri oluşturulur ve talebi hizmete dönüştürecek olan faaliyet birimine sistem üzerinden gönderilir. Yine abonelik ve bağlı işlemler ile ilgili olarak ASAT abonelik sistemi veri bankasına yapılan sorgulamalar ile abonelerimizin bu konudaki soruları da anlık olarak cevaplanmaktadır. 

İdaremiz faaliyetleri ile ilgili olmayan başvurularda ise arayan kişiye başvuru konusunun İdaremiz ile ilgili olmadığı bilgisi verilerek ilgili Resmi Kurum, Belediye veya Meslek Odasına müracaat etmesi gerektiği söylenir. Bu kurumlara hangi kanallardan ulaşabileceği kendisine aktarılır. Özel bir firmadan hizmet almasını gerektiren bir durum varsa bu husus herhangi bir firma işaret edilmeden kendisi tarafından araştırması gerektiği söylenerek başvuru sahibine bildirilir.

Çağrı Merkezimiz tarafından oluşturulup ilgili faaliyet birimlerine gönderilen ve İdaremiz Kamu Hizmet Standartlarında belirlenmiş olan sürelerde tamamlanmayan başvuru olup olmadığı belirli periyotlar ile denetlenerek gerekli raporlamalar yapılmaktadır. Ayrıca Alo ASAT 185 Çağrı Merkezi görüşmeleri kayıt altına alınmakta ve bu kayıtlar hizmet kalitesini artırmak ve sürekli gelişim amaçlı yapılan çalışmalarda kullanılmak üzere hazırlanan sorgulama ve raporların ham verisini oluşturmaktadır. 

Çağrı Merkezimiz, yaz sezonunda hafta içi bir günde ortalama 2000 çağrı almakta ve merkezde bir günde toplam 50 saatin üzerinde telefon ile konuşulmaktadır. Ayrıca 0 530 676 67 67 nolu Asat Whatsap hattımızın 24 Saat takibi de birimde görevli olan personelimiz tarafından yürütülmektedir. İhbar hattımıza ortalama Aylık 1500 adet talep ve şikayet başvurusu gelmektedir. Gelen şikayet ve talepler sistem üzerinden kayıt altına alınıp ilgili birime iletilmektedir. Kayıt altına alınan yazışmalar aylık olarak raporlanarak birim de dijital ortamda saklanmaktadır. Kurumumuz sorumluluk alanı içerisinde bulunan toplam 19 İlçe ile merkez arasındaki koordinasyon da birimimiz İlçe Sorumlusu tarafından takip edilmektedir. Süresi içerisinde çözüm bulamayan İlçe şikayetleri ise aylık olarak yönetime rapor şeklide sunulmaktadır.